fbpx

Як правильно тримати палички для суші

Китайські палички – традиційний столовий прилад у більшості азіатських країн. Але культура поїдання суші та ролів вийшла за межі кількох країн і їх почали повсюдно використовувати і в Європі, і в Америці. І для України, японські страви не є чимось незвичним, а ресторани японської кухні можна знайти як у великих, так і маленьких містах. Крім того, завжди є можливість замовити суші просто додому і насолоджуватися смаком свіжих морепродуктів. А щоб трапеза була по-справжньому в східному стилі та з дотриманням усіх правил варто правильно навчитися тримати палички для суші. Сподіваємося, що наш покроковий урок допоможе вам стати ближче до японської кухні.

Палички для суші: екскурс в історію

Палички для сушіВикористовувати палички для суші як столові прилади почали ще до нашої ери в Стародавньому Китаї. Пізніше вони стали популярними і в інших країнах Азії, і особливо полюбилися вони японцям. Для виготовлення паличок використовували бамбук. Вузький стовбур рослини розщеплювався і поперечно складався, а конструкція нагадувала щипчики. Пізніше палички стали більше схожими на сучасний варіант і складалися з двох окремих елементів. Крім бамбука для їх виготовлення використовували різні породи дерева. Варто також сказати про те, що паличками їли багатії та знать, а от решта населення не використовувала жодних столових приборів і зазвичай їла руками. Не дивно, що палички часто декорували або покривали лаком, що робило їх справжніми витворами мистецтва. Сучасні палички для суші заведено асоціювати з країною висхідного сонця – Японією. І там вони можуть відрізнятися за кількома критеріями:
  1. Розмірами. Класичні палички для прийому їжі мають довжину 25 см. Але їх використовують і в процесі приготування їжі – для збивання та перемішування інгредієнтів застосовують палички довжиною 35 см.
  2. Перетином. В наших ресторанах, как правило, можно увидеть палочки с круглым сечением, а вот в мире встречаются приборы квадратной формы.
  3. Матеріалами виготовлення. Крім таких природних матеріалів як бамбук і дерево, для виготовлення паличок використовують пластик і метал.
В Японії палички (а їх там називають “хасі”) – суто особистий предмет, і в ресторанах завжди подають одноразові прилади – “варібасі”. Також у японських застіллях можна зустріти окремі палички для солодощів і для чайної церемонії, і навіть новорічні палички. У Китаї палички називають словом “куайцзи”, що в буквальному перекладі означає “бамбук”. Крім Японії та Китаю, активними користувачами паличок є корейці.

Як навчитися тримати палички для суші

Майстерно орудувати за столом паличками в Азії вчать із самого дитинства, і, як правило, дворічні діти дуже непогано вміють вправлятися з цим столовим приладом. І хоча може здатися, що виделкою їсти набагато простіше, але насправді все залежить від вашого вміння і досвіду. Отже, давайте спробуємо з нашою покроковою інструкцією навчитися тримати палички для суші та їсти ними.
  1. Перше, з чого варто почати перш ніж узяти палички в руку, це її розслабити. Напружені м’язи – перший ворог віртуозного володіння паличками для поїдання суші.
  2. Розпряміть вказівний і середній пальці, а безіменний і мізинець злегка зігніть. Потренуйтеся складати пальці в таке положення, і стежте за плавністю ваших рухів.
  3. Першу паличку розташуйте так, щоб її верхня потовщена частина притискалася за допомогою великого пальця до долоні. Її тонкий бік має лежати постійно на безіменному пальці.
  4. Другу паличку кладемо паралельно першій, затискаючи її між великим і вказівним пальцями.
  5. Підігнати довжину паличок, можна торкаючись ними до тарілки.
А далі пробуйте брати суші або роли за допомогою паличок і їсти. Практика показує, що що частіше ви будете це робити, то швидше навчитеся володіти столовим приладом з Азії.

Правила етикету за столом

У східного застілля, як і в європейського теж є певний перелік правил, яких варто дотримуватися. Їх знання також важливе, як і володіння столовими приборами. Отже:
  1. Стукати паличками по тарілці або столу непристойно.
  2. Вказувати приладами на страви, які знаходяться на столі, теж не варто.
  3. Коли берете із загальної миски шматочок, не намагайтеся відшукати шматок побільше чи покрасивіше. Слід узяти перший-ліпший, або, як кажуть на сході, “перший, якого торкнулися паличка”.
  4. Наколювати їжу на палички або встромляти їх у тарілку перпендикулярно столу категорично не можна. Але використовувати прилади таким чином можна на похороні.
  5. Палички в жодному разі не варто стискати в кулаці. Така поведінка розцінюється японцями як знак агресії.
  6. Облизувати палички або брати їх до рота – поза правилами етикету східного застілля.
  7. Класти палички, коли ви їх не використовуєте, потрібно паралельно краю столу тонкими кінцями вліво. А ось класти їх поперек миски – неправильно.
  8. По закінченню прийому їжі палички потрібно покласти вздовж спеціальної підставки.
Дотримуючись досить простих правил японського етикету, ви зможете бути впевненими, що відвідування суші-ресторану або поїздка в східну країну не стане для вас додатковим стресом.

Відео - як правильно тримати палички для суші

Щоб закріпити вищесказане, пропонуємо вам подивитися наочне відео про те, як правильно тримати палички для суші. Приємного апетиту!

5/5 - (4 votes)